Na wakacje samochodem

bridge-246063_1280Jeśli nie masz ochoty na tłoczenie się w tramwajach i pociągach, boisz się latać samolotem i lubisz  wygodę, najlepszym sposobem na podróż wakacyjną jest jazda własnym samochodem. Aby jednak doszło to do skutku potrzebny jest szereg przygotowań, żeby podczas drogi nie złapała nas jakaś poważna awaria i żebyśmy nie musieli szukać pomocy. Tym bardziej, jeśli jedziemy w dłuższą podróż niż w polskie góry czy nad nasze morze.
Nawet najlepszy samochód nie zagwarantuje nam 100- procentowego bezpieczeństwa.
Samochód trzeba odpowiednio przygotować- minimum to stan opon, poziom płynów a najlepszym rozwiązaniem jest danie samochodu do szybkiego przeglądu mechanikowi. Można wykupić ubezpieczenie, na którym możemy polegać w czasie kłopotów z samochodem. Koszt ubezpieczenia samochodu to około kilkaset złotych  na rok a jak byśmy mieli problem z samochodem to za holowanie płacimy około tysiąca złotych.
Musimy też na czas podróży zaopatrzeń się w mapy i w GPS. Mapa jest po to, żeby być zabezpieczonym podczas awarii GPS-u.
Jeśli jedziemy w dłuższą podróż, najlepiej ugadac się wcześniej z osobą, która również ma prawo jazdy i jedzie z nami aby podczas podróży nas zmieniła, żebyśmy mogli trochę odpocząć. Wbrew pozorem jazda samochodem na dłuższą metę jest bardzo męcząca a zmęczenie jest podczas jazdy bardzo niebezpieczne. Przed każdą podróżą musimy być też wypoczęci i wyspani aby to niebezpieczeństwo zminimalizować.
Najlepszą opcją jazdy na odpoczynek jest jazda własnym samochodem. Jeśli musimy pożyczyć samochód, bo nie posiadamy własnego, zanim ruszymy w drogę musimy go trochę poznać. Swój samochód znamy jak jeździ, jak chodzi sprzęgło itd.
Jeśli już zapakujemy się w walizki i problem z autem też już rozwiążemy, musimy pamiętać, żeby bagażów, nawet małych walizek nie kłaść na fotelach z tyłu. Musimy spakować je do bagażnika. Takie bagaże, nawet małe mogą być bardzo niebezpieczne- podczas gwałtownego hamowania mogą polecieć do przodu a podczas dachowania mogą nam zrobić krzywdę latając po samochodzie.
Podczas jazdy musimy zrobić sobie przerwę, chociażby 5- minutową. Podczas przerwy możemy zjeść, porozciągać się, albo się zdrzemnąć. Na postój zatrzymujemy się tylko na parkingu, w żadnym wypadku na skraju drogi aby nie stwarzać niebezpiecznych sytuacji. Podczas jazdy pamiętajmy też o nietrzymaniu telefonu w ręce, musimy zaopatrzyć się w zestaw głośnomówiący albo najlepszym rozwiązaniem jest aby na czas wypoczynku odpocząć również od telefonu. W czasie jazdy możemy pamiętać żeby tankować z wyprzedzeniem, nie czekać aż zapali się lampka rezerwowa., dlatego że czasem odległości między stacjami benzynowymi są dość spore i chcemy przecież uniknąć czekania na pomoc lub zatrzymywania samochodów aby ktoś podjechał nam po paliwo lub zaciągnął na stację benzynową.  Ważna rada o której każdy dobrze wie ale nie każdy się do niej stouje- zero alkoholu!
Musimy też pamiętać o niby drobnych kwestiach, takich na przykład jak okulary przeciwsłoneczne podczas jazdy lub o kremach z filtrem na miejsca wystawione na działanie słońca. Na wycieczki jeździmy najczęściej latem a słońce podczas takich długich podróży może być dla nas niebezpieczne. Pamiętajmy też o wygodzie- o poduszcze samochodowej na kręgosłup, która amortyzuje wstrząsy podczas jazdy ochroni nasz kręgosłup przed bólem czy kontuzją.
Jak widzimy porad jest wiele, jednak to od nas samych zależy jak się w taką podróż przygotujemy i czy wyjazd na wycieczkę będzie dla nas faktycznie czasem wypoczynku a nie stresów.

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.

Informacje o wpisie