Miejsca w Europie dla miłośników przyrody

55174687Miejsc w Europie dla miłośników przyrody jest wiele. Wymienimy cztery niezbyt znane miejsca, gdzie praktycznie przyroda zachowała się w niezmienionej formie .
La Crau – ostatni „step” Europy Zachodniej w południowo-wschodniej Francji w regionie Prowansji, w pradawnej delcie rzeki Durance.
*Do dzisiaj wypasa się tam 100 tyś. owiec, głównie rasy Merinos d’Arles.
*Główny kierunek hodowli to jagnięta rzeźne. Wędrówki zwierząt: transhumance sprawiają, że zwierzęta spędzają upalne lato w górach.
* Na terenie La Crau wyróżnia się dwa ekosystemy:  „Crau suche” – utworzone przez suchy step-10 tyś. Ha;  „Crau wilgotne” – bogate łąki kośne (siano z tych łąk otrzymało znak pochodzenia AOC) – 12 tyś. Ha
*Inne 2 typy siedlisk związane z pasterstwem: Powierzchnie odłogowane- 4 tyś. ha; Uprawy polowe użytkowane przez zwierzęta – 1 tyś. ha.
* Centralną część działki zajmuje wiata, w której nocują zwierzęta.  Intensywność wypasu i poziom odchodów zmniejsza się im dalej od wiaty.
*Ściśle przestrzegane są granice wypasu, a więc zwierzęta utrzymywane są z dala od granic działki.
* Daje to heterogenną strukturę roślinności i tym samym stwarza dogodne warunki dla różnych gatunków ptaków. I tak Strepet preferuje wyższą roślinność, którą znajduje na obrzeżach parceli, natomiast kulon czy stepówka gniazdują i żerują w krótkiej roślinności

Dehesas i Montados – tereny pastwiskowe na Półwyspie Iberyjskim,
*Szata roślinna: Drzewa – dęby korkowe Roślinność krzaczasta (dzika oliwka, chróścina jagodna), Trawy (rajgras, stokłosa oraz koniczyna, lucerna, seradela).
* Na powierzchni 1 ha rośnie 30-50 drzew dębu, co sprawia duże prześwietlenie terenu, który porastają zbiorowiska trawiaste.
*  Dęby dostarczają korek, który pozyskuje się od maja-czerwca do sierpnia raz na 10 lat.
* Zbiorowiska trawiaste są doskonałymi terenami pastwiskowymi, na których korony dębów są schronieniem podczas upalnego lata, zimą dostarczają żołędzi jako dodatkową paszę.
* Wypas owiec i kóz chroni unikalne środowisko i nawozi glebę.
* Na obszarze montados wypasane są portugalskie rasy owiec jak: Merino branco, Merino Preto, Companico i ich krzyżówki z Bordaleiro Saloido i Ile de France oraz lokalne rasy mleczne, które dostarczają produktów legitymujących się chronioną nazwą pochodzenia. Są to sery owcze, owczo-kozie i jagnięta rzeźne.
* W Hiszpanii 29% pogłowia owiec utrzymywanych jest na obszarze dehesas, z czego 4,7% jest dojonych. Produkcja jagniąt rzeźnych do 23-25 kg prowadzona jest w oparciu o rasy: Merino, Churra, i Merino entrefina.

Lünnenberski Park Narodowy w Pn Niemczech – Kwitnące wrzosowiska: Unikalny krajobraz, Ochrona pszczół, Cenny wrzosowy miód

Tatrzański Park Narodowy i inne rejony górskie w Polsce –  wypas hamuje sukcesję  krzewów, drzew wysokich i wysokich traw przeciwdziała przypadkom pożarów,  zachowuje bioróżnorodność

Jak widzimy, miejsca wymienione powyżej mogą być wspaniałym doświadczeniem dla zwiedzających je, warto więc wybrać się tam w podróż.

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.

Informacje o wpisie