Jak zaplanować dziecku wakacje?

child-428690_1280Wakacje to dla jednych najbardziej wyczekiwany czas w roku, rodzice jednak myślą co w ten wolny dla dzieci czas im zaplanować. Kto ma się nimi zająć? Jeśli nie babcia czy ciocia to jest wtedy problem. Urlopu nikt na te miesiące nie dostanie a dzieci same zostać nie mogą.

Niektórzy cieszą się, że w ogóle mają możliwość wyjechać z dziećmi w wakacje, w pracy na urlop w porze wakacji chętnych jest wielu. – W Polsce tylko przez dwa miesiące można liczyć na dobrą pogodę nad morzem. Na jesieni poza tym, że dzieci przegapiły by pierwsze dni w szkole to można wyjechać tylko w egzotyczne miejsca,  drogie i odległe . Dlatego w niektórych firmach to rodzice mają pierwszeństwo na wybranie terminu urlopu, ale urlopu nie zbyt długiego.
Dobrze mieć rodzinie jakąś osobę, która zaopiekuje się dziećmi w ich wolnym czasie, kiedy nam skończy się urlop i trzeba będzie wrócić do pracy. Jeśli nie mamy takiej możliwości- zostawić dzieci pod opieką kogoś z rodziny i możliwości finansowe nam na to pozwalają- zatrudnić na ten trudny dla nas okres opiekunkę.
Rodzice, którzy nie mają pieniędzy ani nikogo w rodzinie, kto mógłby pomóc, traktują okres wakacji jak walkę o przetrwanie. Dziecko, które jest trochę większe można wysłać na obóz lub kolonie, a nastolatki sami organizują sobie czas i wakacje z przyjaciółmi. Mniejszych dzieci nie możemy zostawić samych. Rodzice wtedy praktycznie wymieniają się dziećmi w drzwiach, tak muszą organizować sobie zmiany w pracy.
Jak rodzice radzą sobie w takich sytuacjach  w innych krajach?
Na przykład rodzice we Włoszech pomagają sobie nawzajem sąsiedzi i przyjaciele. Nie Myśla na zapas gdzie zostawią dzieci w wakacje, żyją terźniejszościa. Wakacje we Włoszech trwają dłużej jak w Polsce- prawie trzy miesiące dlatego Włosi do pomocy i opieką nad dziećmi zatrudniają najczęściej nianie. Sami organizują wyjazdy do rodziny na około trzy tygodnie. Coraz popularniejsze też są we Włoszech takie klubiki i kursy dla dzieci, które mogą zagospodarować ich wolny czas. Są to na przykład nauki gry w  tenisa czy siatkówkę, to jest tak zwane ,,przedłużone przedszkole’’. Nie wszystkich mieszkańców Włoch jednak stać na takie rozwiązanie. Nie dla wszystkich też na takich kursach czy obozach stracza miejsca- wiadomo, że pierwszeństwo w tej kwestii mają rodzice, którzy pracują i którzy nie mają z kim zostawić dzieci podczas czasu wakacyjnego.
W Wielkiej Brutanii na przykład rok szkolny jest całkiem inaczej podzielony jak w Polskich szkołach i przedszkolach.
Dzieci mają prawo wyjechać na wakacje przez cały rok, nie tylko w miesiącach letnich. Wakacje też nie trwają dwóch czy trzech miesięcy ale mają około dwa miesiące nauki i  tydzień lub dwa wolnego. W Wielkiej Brytanii też mamy za zwyczaj dłużej opiekują się dziećmi niż w innych europejskich miastach. Takie wakacje są dużo lepsze dla rodziców, dla dzieci niekoniecznie ale rodzice nie mają wtedy problemu z dostaniem urlopu, mogą dostosować pod siebie.
W Polsce byłoby to też świetnym rozwiązaniem, które pozwoliłoby zagospodarować czas urlopów. Problemem jest jednak to, że nad polskim morzem pogoda jest tylko właśnie w miesiącach letnich a wiele rodzin nie stać niestety na to, żeby jechać na wakacje w inne miejsca w Europie czy na świecie, w których można liczyć na dobrą pogodę w ciągu całego roku. Polscy rodzice muszą więc kombinować aby zagospodarować czas swoim pociechom.

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.

Informacje o wpisie