Wczasy w gospodarstwie agroturystycznym

homeObecnie na całym Świecie zapanowała moda na zdrowy styl życia. Związane jest to z tym, że nasza praca zawodowa często uniemożliwia nam takie życie, jakiego byśmy sobie życzyli i bardzo staramy sie, aby odżywiać się więc wartościowo i zdrowo i oczywiście dbać o swoją kondycję fizyczną. Wiele mówi się o tym w mediach i coraz częściej do kampanii społecznych dołączają się również celebryci, tacy jak aktorzy, czy piosenkarze. Jest to wspaniały trend, który ma zapobiegać chorobom i przede wszystkim otyłości naszego społeczeństwa. Bardzo dużo mówi się także o ekologii i rolnictwie ekologicznym. Unia Europejska oferuje wysokie dopłaty rolnikom, którzy w swoim gospodarstwie wprowadzą zrównoważony sposób gospodarowania i nie stosują żadnych sztucznych nawozów oraz oprysków. Jak grzyby po deszczu powstają więc rozliczne sklepy z żywnością ekologiczną, w których można kupić produkty od takich właśnie rolników.

Doskonałym pomysłem dla osób tęskniących za naturą i ceniących sobie zdrowy styl życia, jest spędzenie urlopu w gospodarstwie agroturystycznym. Obecnie znajdują się one w całej Polsce, nie zależnie od preferowanych przez turystów terenów. Można je znaleźć w wielu wsiach i pod miastami. Takich gospodarstw najwięcej jest w rejonie Bieszczad, a także na Mazurach. Gospodarze oferują swoim gościom możliwość pobytu na łonie natury. Warunki w takich miejscach zazwyczaj są dość proste, ale bywają również gospodarstwa bardzo nowoczesne, nawet ze spa. Tere zazwyczaj jest dość duży i ogrodzony i można z powodzeniem spędzać czas na świeżym powietrzu. Na podwórku najczęściej biegają wolno zwierzęta, takie jak psy i koty, ale również kozy, owce, niekiedy konie i krowy oraz ptactwo. Dzieci mogą przyglądać się im i bawić z nimi. Dorośli mogą zaś czytać książkę, rozpalać grilla, ognisko, czy jeździć na rowerach po okolicy.

W takich gospodarstwach agroturystycznych, gospodarze sami przygotowują wszystkie posiłki. Najczęściej przygotowywane są one właśnie z takiej żywności ekologicznej. Często sami posiadają oni ogródki warzywne i pola, maja także zwierzęta. Można więc skosztować w takich miejscach domowego chleba, masła, mleka, śmietany, czy twarogu. Gospodyni ponadto podaje domowe konfitury, powidła, czy miód i piecze własnoręcznie ciasta. Istnieje także możliwość spróbowania regionalnych dań i specjałów. Warto jest z niej skorzystać, ponieważ można w ten sposób poznać całkowicie nowe smaki i spróbować tego, co w danym regionie jest tradycyjne i przygotowywane od lat przez miejscowych. Jest to doskonałe miejsce, w którym można spędzić niezapomniane chwile z całą rodziną i przede wszystkim odpocząć od zgiełku miasta i codziennych problemów. W wielu takich gospodarstwach istnieje możliwość wypożyczenia rowerów oraz quadów, którymi można zwiedzać całą okolicę. Niektóre, szczególnie te na Mazurach, posiadają własne stawy, w których można łowić ryby i następnie piec je na ognisku, lub po prostu małe baseny, w których można pływać. Takie miejsce nadaje się również na spędzenie miłego weekendu poza miastem.

Comments are closed.

Informacje o wpisie